Ćwiczenia

Zegar pod miednicą

Czas: około 10-15 minut
  1. Usiądź na krześle w miarę prosto, nie opierając się o oparcie i poczuj jak siedzisz. Wyobraź sobie, że siedzisz na tarczy zegara, którego godzina 12 skierowana jest do przodu a 6 do tyłu, czyli godzina 3 będzie pod prawym biodrem a 9 pod lewym. Zacznij teraz delikatnie pochylać miednicę do przodu tak jakby chciało się docisnąć bardziej godzinę 12 a potem do tyłu jakby się chciało docisnąć godzinę 6. Znasz już ten ruch z pierwszej lekcji z tego opracowania, teraz jednak rób to wyobrażając sobie zegar, na którym siedzisz. Możesz również wyobrazić sobie, że miednica jest wypełniona wodą i raz pochylasz ją tak, aby wylać wodę w kierunku godziny 12 czyli do przodu a raz w kierunku 6 czyli do tyłu. Poczuj jak robisz ten ruch, co dzieje się z kręgosłupem i głową? Jak oddychasz? Czy nacisk na obu pośladkach i guzach kulszowych (to te kości, na których siedzimy) jest równy? Kontynuuj ten ruch tak, aby głowa nie przesuwała się w przestrzeni do przodu i do tyłu, (choć może oczywiście delikatnie pochylić się w przód i tył), czyli musisz zaangażować cały kręgosłup do tego ruchu. Odpocznij chwilę.
  2. Teraz zacznij pochylać miednicę w kierunku godziny 3 czyli tak jakby się chciało wylać wodę z miednicy po prawej stronie. Co dzieje się z głową? Spróbuj jej nie przechylać na bok, czyli znów zaproś cały kręgosłup do tego ruchu, pozwalając mu się wygiąć na bok. Wyobraź sobie, że pochylając miednicę w prawo wylewasz z niej wodę a gdy wracasz, miednica z powrotem napełnia się wodą. Napełnij i opróżnij ją tyle razy ile Ci potrzeba, aby odkryć ten ruch. Jak zmienia się nacisk stóp na podłoże? Jaki kształt przybiera kręgosłup, gdy oczami wyobraźni patrzysz na niego od tyłu?
  3. Teraz zacznij pomału zakreślać półkole miednicą między godzinami 12 a 6 przez godzinę 3 i z powrotem. Tylko po prawej stronie! Tak jakby miednica była pełna wody i delikatnie przechylasz ją dookoła obmywając jej krawędź i wylewasz wodę po kolei w różnych miejscach, przeznaczając trochę wody dla każdej godziny i minuty, która jest po drodze. Poczuj czy równomiernie obdarowujesz wodą każdą napotkaną minutę? Tylko w zakresie tej jednej połówki. Pobaw się tym ruchem dociskając swoją miednicą do krzesła po półkolu. W jedną i drugą stronę, poczuj jak kręgosłup pracuje, którą stopą naciskasz silniej? Zrób kilkanaście naprzemiennych ruchów tylko po tej jednej, prawej stronie. Być może są godziny, lub minuty, które jest Ci łatwiej docisnąć niż inne. Spraw, aby wszystkie były równie łatwe do wykonania. Zaangażuj klatkę piersiową do tego ruchu. Odpocznij. Poczuj różnicę między prawą i lewą stroną.
  4. Znajdź teraz godzinę 9 czyli wylej wodę po lewej stronie. Kilkanaście razy, aż poczujesz, że ten ruch staje się łatwy i lekki. Jak już taki będzie, zacznij zakreślać półkola po lewej stronie dociskając miednicą kolejne godziny, które składają się na lewą połówkę. Spróbuj wylać tyle samo wody na każdej minucie. Możesz też wyobrazić sobie, że dookoła tego zegara rosną kwiaty i chcesz podlać je równomiernie (choć na razie tylko na tej połowie). Wyobraźnia pomaga. Zobacz czy bardziej trafia Ci do przekonania pomysł z dociskaniem godzin, czy z wylewaniem wody w poszczególnych miejscach miednicy. Ruch jest ważny a to jak do niego dochodzisz może być dowolne. Jeśli masz ochotę, użyj swojej wyobraźni i fantazji i jeśli ma Ci to pomóc w odkryciu tego ruchu. Odpocznij i zaobserwuj jak się teraz czujesz.
  5. Po chwili zabierz się za zakreślanie całych kół miednicą. Po całym zegarze. Które godziny są wyraźne, a które umykają? Które kwiaty podlewasz mocniej? Zaangażuj cały kręgosłup do tego ruchu. Pozwól, aby głowa pozostała w miejscu, a właściwie jej czubek a cały kręgosłup jak skakanka wyginał się miedzy głową a miednicą. Zrób kilkanaście takich ruchów.
  6. A teraz zrób kilka kół z kręgosłupem prostym jak kij, a głowa, spoczywając na jego końcu zakreśla w przestrzeni obszerne koła. Poczuj jak inaczej wykonujesz taki ruch. Jak inaczej obciążasz pośladki, gdy go wykonujesz?
  7. Teraz powróć do ruchu, gdy głowa pozostaje w miejscu i poczuj różnicę. Zmień kierunek. Pobaw się tym ruchem tak długo jak masz ochotę, coraz precyzyjniej czując zależność ruchu miednicy, kręgosłupa i położenia głowy w przestrzeni. Zrób kilka minimalnych, ledwie widocznych ruchów a potem kilka obszernych. Zrób kilka ruchów czując kontakt stóp z podłożem. Odpocznij.
[wróć na początek]