Ćwiczenia

Sięganie do stopy

Czas: około 10-15 minut
  1. Usiądź na skraju krzesła, nie opierając się o oparcie, połóż ręce na udach lub kolanach. W czasie tej lekcji szczególnie istotne jest, aby wykonywać ruchy w komfortowym dla Ciebie zakresie, nie powodując bólu. Raz jeszcze, gdy tylko poczujesz ból lub dyskomfort w czasie wykonywania ruchów tej lekcji to zmniejsz zakres!!! Teraz zacznij delikatnie i pomału sięgać lewą dłonią wzdłuż lewej łydki w kierunku stopy. Zacznij od małego ruchu, stopniowo go zwiększając w takim zakresie, z którym czujesz się wygodnie. Poczuj jak robisz ten ruch, czy głowa obraca się w którąś ze stron? Na której stopie jest więcej ciężaru? Czy opierasz się na prawej dłoni? Poeksperymentuj z tym ruchem chwilę sięgając kilka razy po zewnętrznej i po wewnętrznej stronie łydki, obróć głowę w prawo, potem w lewo i poczuj jak to zmienia ruch. Szukaj, jak zwykle coraz lżejszego ruchu. Odpocznij i poczuj jak siedzisz i czy jest jakaś różnica między prawą i lewą stroną.
  2. Teraz wykonaj ten ruch po drugiej stronie, sięgając prawą dłonią wzdłuż prawej łydki w kierunku stopy. Pozostań tylko w wygodnym zakresie, stopniowo zwiększając, jeśli to możliwe, zakres ruchu. Poczuj jak wykonujesz ten ruch po tej stronie. Jak obciążasz stopy, jak trzymasz głowę? I jak zwykle popróbuj różnych wersji i poczuj jak najłatwiej możesz zrobić ten ruch. Odpocznij. Przypominam, pozostań w łatwym i bezbolesnym zakresie!!!
  3. Teraz zacznij sięgać lewą ręką po prawej łydce. Jak obciążasz stopy, czy łatwiej było by Ci postawić stopy szerzej czy węziej? Czy podpierasz się prawą ręką? Sięgnij po wewnętrznej i zewnętrznej stronie łydki i poczuj różnicę. Odpocznij.
  4. Teraz spróbuj tego ruchu po drugiej stronie, sięgając prawą ręką po lewej łydce. Poeksperymentuj z tym ruchem, z kierunkiem ruchu głowy, ustawieniem stóp, różnymi stronami łydki, które dotykasz i innymi elementami, które, Cię zainteresują. Odpocznij.
  5. Połóż teraz prawą stopę na lewym kolanie tak, że prawe kolano skierowane jest w bok. Tym razem sięgaj prawą ręką wzdłuż lewej łydki. Możesz sięgać ręką przez dziurę zrobioną z prawej nogi, spróbuj też sięgnąć z przodu łydki oraz po jej lewej stronie i poczuj jak inaczej musisz zaangażować plecy, głowę i biodra do tego ruchu. Pozostań w zakresie komfortu!!! Zrób kilkanaście ruchów i odpocznij.
  6. Teraz zrób ten ruch po drugiej stronie. Połóż lewą stopę na prawym kolanie i zacznij sięgać lewą ręką wzdłuż prawej łydki w dół. Znajdź jak najwięcej sposobów przesuwania dłoni wzdłuż łydki. Dotnij również zewnętrzną stroną dłoni i poczuj jak inaczej angażuje się lewy bark oraz całe plecy w tym ruchu. Poeksperymentuj, angażując do tego całe ciało na tyle różnych sposobów na ile pozwala Ci Twoja ciekawość, kreatywność i wyobraźnia oraz oczywiście Twoje możliwości fizyczne. Choć z drugiej strony otwórz się na to, aby przekroczyć wyobrażenia o swoich możliwościach i ograniczeniach fizycznych. Może się okazać, że te ograniczenia są tylko w sferze przekonań. Te można zmienić. Gdy zmieniamy przekonanie dotyczące jakiegoś naszego aspektu ruchowego wtedy też często zmienia się przekonanie o nas samych w ogóle. Zatem poeksperymentuj i poobserwuj czy ograniczenia, które determinują Twój ruch są z obszaru ograniczeń wynikających z przekonań czy są faktycznie ograniczeniami strukturalnymi. Często zresztą okazuje się, że to, co uważamy za ograniczenia strukturalne wynika de facto z naszego przekonania o ruchu. Odkrycie tego wymaga dyscypliny, chęci i trochę czasu, czasem szczęścia. Odpocznij.
  7. Postaw teraz lewą stopę na krawędzi krzesła a prawa pozostaje na podłodze, (jeśli nie możesz wygodnie postawić lewej stopy na krześle to postaw ją na czymś niższym, co masz akurat pod ręką lub raczej pod nogą). W tej pozycji sięgaj prawą dłonią wzdłuż prawej łydki. Zrób to powoli i delikatnie na wiele sposobów. Dotykaj dłonią lub grzbietem ręki, sięgnij po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, od przodu i od tyłu łydki, obróć głowę w prawo i w lewo obserwując jak inaczej angażujesz plecy przy każdym ruchu i cały czas pozostawaj w wygodnym zakresie. Zrób kilkanaście ruchów. Odpocznij.
  8. Teraz zrób ten ruch po drugiej stronie, opierając prawą stopę na krawędzi krzesła i sięgając lewą ręką wzdłuż lewej nogi w kierunku stopy. Jak czujesz się z tym ruchem po tej stronie? Łatwiej czy trudniej, lżej czy ciężej? Zrób go coraz lżej i łatwiej, pozwól, aby klatka piersiowa się rozluźniła i zaangażowała w ten ruch. Odpocznij i poczuj jak siedzisz teraz.
  9. Na chwilę wróć do ruchu # 1 i zobacz czy stał się łatwiejszy, może lżejszy?
[wróć na początek]