Ćwiczenia

Ruchy miednicą z głową podpartą

Czas: około 10 minut
  1. Usiądź na krześle twarzą obróconą w stronę oparcia, połóż przedramiona na oparciu jedno na drugim i oprzyj na nich głowę, na czole. Jeśli oparcie jest za nisko to połóż na nim złożony koc, aby ta pozycja była w miarę wygodna. Jeśli nie masz akurat krzesła z oparciem możesz wykorzystać stół. Poczuj jak ciężar ciała opiera się na pośladkach, stopach, rękach i czole. Poczuj jak oddychasz. Teraz zacznij delikatnie kołysać miednicą w przód i tył tak, że raz przybliżasz brzuch i kręgosłup do oparcia a raz je oddalasz. Kontynuuj ten ruch tak, że czoło cały czas się opiera. Czoło minimalnie roluje się na rękach a nie przesuwa w przód i tył, czyli musisz zaprosić szyję do tego ruchu! Poczuj jak ten ruch przenosi się z miednicy aż do szyi i głowy. Bardzo delikatnie tak, aby nie było żadnego napięcia wzdłuż kręgosłupa, nawet, jeśli to ma oznaczać bardzo mały ruch. Oczywiście ten ruch będzie wyglądał trochę inaczej zależnie od odległości bioder od oparcia, więc i z tym elementem możesz poeksperymentować. Zrób kilkanaście powolnych ruchów szukając w nim coraz więcej lekkości. Odpocznij i zaobserwuj jak się czujesz.
  2. Teraz wróć do tej pozycji ale obróć głowę w dowolną stronę i połóż ją na przedramionach obróconą w bok. Wróć do tego ruchu z tak ułożoną głową. Poczuj różnicę, jaka wynika z tej asymetrycznej pozycji. Zrób kilkanaście ruchów i odpocznij. Poczuj konsekwencje asymetrycznego ułożenia głowy podczas tego ruchu. Obróć głowę w drugą stronę i poeksperymentuj przez parę minut z tym ruchem w tym ułożeniu. Poczuj różnicę. Czy jest Ci łatwiej w tej pozycji głowy czy też nie? Jak pracuje kręgosłup, jakie jest obciążenie na biodrach i jakie na stopach? Odpocznij siedząc prosto lub jakkolwiek jest Ci wygodnie.
  3. Teraz wróć do tego symetrycznego ułożenia głowy, oprzyj głowę i w tej pozycji zacznij unosić raz jeden raz drugi pośladek od siedzenia. Poczuj ruch całego kręgosłupa, który musi się wydarzyć, aby było możliwe pochylanie miednicy i utrzymanie kontaktu głowy z przedramionami. Czy jest Ci łatwiej unieść jeden lub drugi pośladek? Zmień coś i zobacz jak to wpływa na ruch. Np. naciśnij mocniej jedną stopą na podłoże, albo przesuń czoło bardziej w prawą lub lewą stronę, przesuń biodra bardziej w przód lub tył. Daj sobie pozwolenie na eksperymentowanie i odkrywanie lepszego sposobu funkcjonowania we własnym zakresie. Zaufaj swojej ciekawości i instynktowi. W tych bezpiecznych warunkach daj sobie okazję na popełnianie błędów, które tak naprawdę są lekcjami. Odpocznij i poczuj siebie.
  4. Teraz obróć głowę w bok i wróć do tego ruchu unoszenia raz jednego raz drugiego biodra. Czy łatwiej jest Ci unieść biodro po tej stronie, w którą zwrócona jest twarz czy po przeciwnej? Czy unosisz piętę od podłogi? Jeśli tak, to czy kilkanaście musisz? Czy masz wybór? Czy chcesz mieć wybór? Zrób kilkanaście ruchów w tym ułożeniu, równomiernie angażując cały kręgosłup. Obróć głowę w drugą stronę i pobaw się tym ruchem w tej pozycji. Czujesz różnicę? Na czym polega? Jest w porządku, jeśli nie masz odpowiedzi na to pytanie. Nie zawsze odpowiedź pojawia się natychmiast. Odpocznij.
[wróć na początek]