Ćwiczenia

Ręka na skroni i pochylanie głowy w bok

Czas: około 10 minut
  1. Usiądź przy stole. Obróć się w prawo spoglądając się za siebie, potem w lewo, powtórz kilka razy i zaobserwuj jak wykonujesz ten ruch, jak daleko możesz spojrzeć, czy nacisk pośladków na podłoże zmienia się, gdy obracasz się za siebie itd.?
  2. Połóż prawą dłoń na prawym uchu i skroni tak, że łokieć skierowany jest do przodu a palce prawej dłoni do tyłu. Utrzymując tę pozycję ręki na głowie, pochyl się do przodu aż oprzesz się łokciem na stole. Znajdź wygodną odległość krzesła od stołu. Lewa ręka może być na lewym kolanie lub na stole. Nie zmieniaj położenia prawego łokcia na stole i zacznij pochylać rękę i głowę razem w prawo i lewo. Gdy pochylasz głowę i rękę w lewo to lewe ucho zbliża się do stołu po lewej stronie, a gdy pochylasz głowę w prawo to grzbiet prawej dłoni zbliża się do stołu. Pozostań tylko w komfortowym zakresie. Nie zmieniaj położenia prawego łokcia na stole! Poczuj jak pracuje kręgosłup i plecy. Jak zmienia się nacisk pośladków na siedzenie? Zaproś klatkę piersiową do udziału w tym ruchu, wykorzystaj ruchomość żeber i kręgosłupa, aby uczynić ten ruch coraz lżejszym. Powtórz kilkanaście razy, aż odkryjesz jak zrobić ten ruch łatwo i lekko. Odpocznij.
  3. Powtórz po drugiej stronie. Czyli połóż lewą rękę na lewym uchu, kierując lewy łokieć do przodu i postaw go na stole przed sobą, mniej więcej pośrodku. Pilnuj, aby jego położenie nie zmieniło się podczas ruchu. Pochylaj głowę w lewo i prawo razem z ręką i przedramieniem tak, że raz zbliżasz do stołu prawe ucho, a raz grzbiet lewej ręki. Szukaj coraz łatwiejszego ruchu. Czy czujesz ten ruch inaczej niż po poprzedniej stronie? Czy zmienia się nacisk stóp na podłogę? Spróbuj go zmienić i poczuj jak to wpływa na ten ruch. Poeksperymentuj z napinaniem różnych mięśni tułowia, brzucha i pleców i zobacz jak to wpływa na ten ruch. Nie ma znaczenia poziom Twojej wiedzy anatomicznej, po prostu to, co czujesz. Zrób kilkanaście ruchów albo tyle ile potrzebujesz, aby odkryć ten ruch. Jeśli masz ochotę eksperymentować z nim dłużej, to śmiało. Odpocznij.
  4. Wróć do tej pozycji z prawą ręką na prawym uchu i prawym łokciem na stole. Zacznij przesuwać prawy łokieć po stole raz w prawą a raz w lewą stronę. Nie zmieniaj układu dłoni na głowie! Czyli gdy przesuwasz łokieć w lewo to grzbiet prawej dłoni wraz z głową zbliżają się do stołu gdzieś pośrodku tak, że lewe ucho kieruje się w stronę sufitu. Gdy natomiast przesuwasz łokieć w prawą stronę po stole to lewe ucho zbliża się do stołu, też gdzieś pośrodku. Poeksperymentuj z tym ruchem wiele razy, aż nauczysz się go robić łatwo i lekko. Zaproś plecy i kręgosłup, i miednicę do tego ruchu. Wykorzystaj właściwą klatce piersiowej ruchomość, aby ułatwić sobie życie podczas tego ruchu. Czy masz ambicję, aby dotknąć lewym uchem lub prawą dłonią do stołu? W porządku, ale znajdź sposób osiągnięcia tego łatwo i lekko, przez doświadczenie siebie oraz zdobycie umiejętności a nie siłę woli. Odpocznij.
  5. Druga strona. Czyli lewa dłoń na lewej stronie głowy, lewy łokieć na stole. Przesuwaj lewy łokieć po stole w prawo i lewo w wygodnym zakresie. Gdy przesuwasz łokieć w prawo to zbliżasz grzbiet lewej dłoni do stołu, kierując prawe ucho do sufitu a gdy przesuwasz łokieć w lewo to przybliżasz prawe ucho do stołu. Głowa pozostaje mniej więcej pośrodku, tylko unosi się i przybliża do stołu, gdy łokieć wędruje w prawo lub lewo. Dłoń jest przyklejona do lewej strony głowy. Zaproś kręgosłup i klatkę piersiową do tego ruchu. Czy przyjmują zaproszenie? Użyj mocy swojego mózgu, aby przekonać je do przyjęcia tego zaproszenia! Naciśnij raz bardziej prawym a raz lewym biodrem na siedzenie i poczuj jak to wpływa na ruch. Szukaj lekkiego ruchu. Być może szukanie lekkości i łatwości jest największym wyzwaniem. Jak do niego podchodzisz? Powtórz tyle razy ile masz ochotę starając się poznać ten ruch. Odpocznij.
  6. Usiądź prosto i obróć się za siebie w prawo i w lewo i poczuj jak teraz robisz ten ruch. Czy coś się zmieniło? Czy coś Cię zaskoczyło? Poruszyło? Ucieszyło? Zastanowiło?
[wróć na początek]