CD, ćwiczenia, materiały pomocnicze

Lekcje ruchowe z Metody Feldenkraisa.
Materiały edukacyjne do samodzielnej praktyki.

Z wielką radością oddaję w Państwa ręce unikalny - w szczególności na polskim rynku - materiał edukacyjny.
Jestem przekonany, że Dr Moshe Feldenkrais i jego metoda mogą odegrać ogromny wpływ zarówno na rozwój świadomości jak i na poznanie, doświadczenie, zrozumienie i nauczenie się optymalnego ruchu. Praktykowanie metody wpływa także na usprawnienie uczenia się zdobywania nowych umiejętności, zapobiega zanikowi sprawnego funkcjonowania człowieka, jak i na rozwijanie naszego potencjału. Mam nadzieję, że zestawy lekcji ruchowych, które Państwu proponuję przyczynią się do osiągnięcia postawionych przez Państwa celów i poprawę Państwa dobrego samopoczucia.
Liczę także na to, że lekcje te pomogą popularyzować ten dość unikalny i mało znany w Polsce proces rozwoju jakim jest Metoda Feldenkraisa.

Proponuję Państwu kilka zestawów. Każdy z nich zawiera inne lekcje. W tym wydaniu lekcji celowo odszedłem od nazywania zestawów odwołując się do części ciała. Wiele osób, pytało mnie np. o "zestaw na nogi", bo bolą ich nogi, albo "zestaw na plecy" bo bolą ich plecy. Proszę Państwa, proszę pamiętać, że konkretne lekcje . to nie są tabletki przeciwbólowe, choć . mogą tak działać. Każda lekcja, nawet jeśli ruchowo jest skoncentrowana na jakimś obszarze ciała, nie ma na celu "wyleczenia" niczego. Poprzez nią możemy odkryć jak poruszać się sprawniej, lżej, zdrowiej, z mniejszym obciążeniem, mądrzej, przyjemniej, bardziej różnorodnie i tak dalej. Celem jest raczej nawiązanie lepszego kontaktu ze sobą, tak by można było działać bardziej świadomie. To przede wszystkim praca z naszym układem zarządzającym, układem nerwowym, a nie leczenie bólu stopy poprzez lekcję "na stopę". Zaznaczam to celowo, by uniknąć nieporozumień dotyczących przeznaczenia tego materiału.

Te lekcje są wynikiem kilku lat pracy. Większość to lekcje oparte na lekcjach Moshe Feldenkraisa. Niektórym jest bliżej, a innym dalej do oryginału. Jest tu również trochę lekcji, które zostały w całości opracowane przeze mnie. Były one nagrywane w trakcie różnych warsztatów lub regularnych zajęć, w różnych miejscach, warunkach akustycznych i na różnym sprzęcie. Stąd też różnica w jakości nagrań poszczególnych lekcji.
W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim uczestnikom zajęć grupowych i warsztatów, bez których zaangażowania ten materiał nie mógłby powstać.

W tych zestawach znajdziecie Państwo lekcje zarówno bardzo delikatne, minimalistyczne, gdzie uwaga jest skupiona na najmniejszych subtelnościach i detalach ruchu. To lekcje, w których w pewnym sensie oswajamy przestrzeń wewnątrz, nie wychodzimy z ruchem na zewnątrz, w przestrzeń, która nas otacza.
Drugi rodzaj lekcji (jest ich zdecydowanie mniej) to lekcje, gdzie w pewnym sensie ogarniamy przestrzeń poza nami. Wychodzimy z ruchem na zewnątrz. Te lekcje są przestrzennie bardziej obszerne, czasem dynamiczne, które kierują naszą uwagę również na to co dzieje się dookoła i jak zorientować się w przestrzeni dookoła nas.
No i oczywiście wiele lekcji, może nawet większość to lekcje łączące obie te strefy.

Niezależnie od tego, na który zestaw / zestawy się Państwo zdecydujecie, to zachęcam do zrobienia tych lekcji kilkakrotnie. Wydaje mi się, że optimum jest robienie jednej lekcji dziennie lub raz na dwa dni, czasem też zrobienie sobie przerwy a czasem może zrobienie dwóch lekcji dziennie. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób poświęcenie codziennie godziny na zrobienie lekcji to duże czasowe wyzwanie. Niemniej jednak pamiętajmy, że Metoda Feldenkraisa to metoda edukacyjna, rozwojowa, poznawcza. I jako taka ma najlepsze efekty, gdy jest praktykowana regularnie. Tak jak z każdą rzeczą, której się uczymy.
Wśród lekcji jest kilka niesymetrycznych lekcji. Zachęcam do tego, by zrobić tę lekcję ponownie po drugiej stronie - wykonując wszystkie ruchy po przeciwnej stronie do tego jak jest opisywane w instrukcjach.

I podkreślę raz jeszcze, jest to w  założeniach metoda edukacyjno - rozwojowa a nie terapeutyczna, choć często ma terapeutyczne efekty. Zamierzeniem Metody Feldenkraisa nie jest leczenie jakichkolwiek dolegliwości. To jest domena zawodów medycznych. Ćwicząc lekcje ruchowe Metody Feldenkraisa uczymy się jak poruszać się sprawniej i działać bardziej skutecznie, a już samo to może przynieść terapeutyczne efekty.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości czy ta Metoda jest właściwa dla Państwa proszę o  kontakt.

Jeśli jest Państwu trudno się zmobilizować, by ćwiczyć samodzielnie z nagrania, a udział w  warsztatach (na które zawsze serdecznie zapraszam) nie wchodzi w  rachubę to zachęcam do tworzenia małych nieformalnych grup i ćwiczenia wspólnie. Z doświadczenia tych, którzy takie grupy zorganizowali wiem, że dla wielu osób jest to dobre rozwiązanie.
Choć proszę pamiętać, że nie zgadzam się na publiczne, czy odpłatne odtwarzanie tych lekcji.

Ceny zestawów mogą wydać się dość wysokie. Jeśli jednak porównać to z ceną warsztatów to cena tego samego materiału lekcyjnego (choć należy pamiętać, że warsztaty składają się także z tego co pomiędzy lekcjami) jest kilkakrotnie niższa niż na warsztatach.
Cena w zestawie jest około 10 zł za godzinę lekcji, podczas gdy za ten materiał na warsztatach płacimy 3 - 4 razy więcej.
Na warsztatach, dla uczestników warsztatów zestawy z lekcjami są do kupienia po obniżonych cenach.

Liczę, że będziecie Państwo zadowoleni z rezultatów jakie niesie ze sobą regularna praktyka Metody Feldenkraisa. Słowa: praktyka i regularna są tu dość istotne. Każda lekcja jest kolejnym krokiem na drodze do poznania siebie, lepszego siebie zrozumienia, nawiązania lepszego ze sobą kontaktu, stania się bardziej świadomą osobą. Oczywiście, można ćwiczyć sporadycznie ale wtedy też należy liczyć się z  efektami, które odzwierciedlają nasze zaangażowanie.
Dlatego też przygotowałem dla Państwa tak obszerny materiał, by dać każdemu możliwość dość intensywnej własnej praktyki, jeśli pojawi się taka chęć z  Państwa strony.

Lekcje można potraktować jako inspirację do dalszych ruchowych eksperymentów. Mimo, że lekcje są w pewnym sensie całością, to nic nie stoi na przeszkodzie, by je rozwijać, modyfikować, urozmaicać, a poprzez to dać wyraz swoim własnym ruchowym i estetycznym upodobaniom, dać upust swojej kreatywności i zaspokoić ciekawość.

Praktykowanie Metody przyczynia się do wzbogacenia obrazu samego siebie. Moshe Feldenkrais twierdził, że działamy zgodnie z obrazem samego siebie. Ten obraz często jest niekompletny, błędny (czy to dlatego, że w procesie dorastania nie wyrobiliśmy w sobie pełnego obrazu siebie, czy to dlatego, że w  wyniku różnych życiowych okoliczności ten obraz został zaburzony). Takie też jest i nasze działanie, czasem bliższe, czasem dalsze od optimum, które jest dla nas możliwe. Wierzę, że praca z lekcjami z Metody Feldenkraisa przyczynia się do poprawy obrazu samego siebie a tym samym do usprawnienia naszego działania na wielu płaszczyznach.

Dr Feldenkrais twierdził również, że celem tego procesu, nie jest gibkie ciało lecz gibki umysł. Ten proces poznania siebie, angażuje zarówno ciało jak i umysł, człowieka jako całość, z jego możliwościami, ograniczeniami, dążeniami, pragnieniami, obawami, historią życiową i planami na przyszłość, myślami, emocjami i wyobrażeniem o sobie.
Dla wielu te ćwiczenia są głównie sposobem gimnastykowania się (przynajmniej początkowo, zanim nie dostrzeże się innych aspektów tej pracy). Fakt, że dość wyszukanego ale głównie ćwiczenia swojego ciała. Dla innych jest to proces poznania siebie, rozwoju swojego umysłu na równi z  rozwojem ciała. Każde z podejść ma swoje uzasadnienie i wierzę, że dla każdego z nas znajdzie się miejsce w tym spektrum możliwości.

Na koniec, a właściwie na początek życzę ciekawych doświadczeń oraz . zdrowia.
Moshe Feldenkrais definiował zdrowie w  szczególny sposób. Mianowicie: "Zdrowie to umiejętność realizowania swoich najskrytszych marzeń". A lekcje ruchowe określał jako ćwiczenia do osiągnięcia zdrowia. A już to jak takie ćwiczenia edukacji somatycznej, które znajdziecie Państwo na płytach, mogą przyczynić się do zdrowia tak rozumianego pozostawiam Państwa refleksji.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani większą ilością informacji dotyczących tego jak praktykować i dlaczego tak a nie inaczej to zapraszam do przeczytania artykułów zamieszczonych na stronie oraz do "przebieralni" w zakładce "artykuły". Jest tam sporo materiału, który może pomóc zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w tej metodzie oraz zrozumieć jej sens. Dla wielu osób samo doświadczenie z ciała i umysłu może nie wystarczyć, by przekonać się do danej formy pracy. Dla tych osób zrozumienie na poziomie umysłu jest bardzo ważne i często niezbędne do tego, by przy takiej formie pracy wytrwać i w efekcie odnieść z niej korzyść. Mam nadzieję, że ten materiał zawarty w "artykułach" i  "przebieralni" zaspokoi Państwa ciekawość na tej płaszczyźnie.

ZAMÓWIENIA:

telefonicznie pod numerem 606 832 328 lub mailowo pod adresem jacek@metoda-feldenkraisa.pl

Zestawy wysyłam za pobraniem, czyli odbiór na poczcie lub od listonosza albo pocztą poleconą po zapłaceniu przelewem bankowym.

Dane do przelewu:
Jacek Paszkowski
Zagórna 6/8/19
00-441 Warszawa
numer konta 87 1140 2004 0000 3102 3404 7817

Jacek Paszkowski

UWAGA:

 • PRZED DOKONANIEM WPŁATY I ZŁOŻENIEM ZAMÓWIENIA PROSZĘ O KONTAKT, BY UPEWNIĆ SIĘ ŻE DANY ZESTAW JEST JESZCZE DOSTĘPNY.
 • WSZYSTKIE ZESTAWY DOSTĘPNE NA PŁYCIE (POZA EWOLUCJĄ W RUCHU) SĄ RÓWNIEŻ DOSTĘPNE W WERSJI ELEKTRONICZNEJ 10% TANIEJ.
 • PRZY ZAKUPIE WIĘKSZEJ ILOŚCI ZESTAWÓW MOŻNA LICZYĆ NA DODATKOWE ZNIŻKI

RĘCE • NOWY ZESTAW LEKCJI
 • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
w roli głównej RĘCE w pozostałych rolach KLATKA, KRĘGOSŁUP, MIEDNICA, PLECY i inni
(cena 250 zł)
Materiał audio w formacie mp3

To obszerny zestaw składający się z 35 lekcji. Zawarte w nim lekcje to połączenie delikatnych, subtelnych ruchów, oraz dynamicznych obszernych czasem wymagających większego wysiłku.

Eksperymentujemy tu między innymi z sięganiem i podpieraniem, z ruchami ramion we wszystkich płaszczyznach, z ruchami ramion względem nieruchomego tułowia jak i tułowia w relacji do nieruchomych ramion. Robiąc lekcje z tego zestawu stajemy się bardziej świadomi tego jak funkcjonują ramiona w połączeniu z całą resztą ciała, odkrywamy, że sprawne ramiona to również ruchome łopatki, giętka klatka piersiowa, gibki kręgosłup, gotowa do ruchu miednica.

Ten zestaw to obszerny materiał pozwalający nam stopniowo odkrywać nowe przestrzenie do ruchu w sobie jak i na zewnątrz. Dzięki praktykowaniu tych lekcji Metody Feldenkraisa stajemy się sprawniejsi, bardziej świadomi i uważni, poruszamy się lżej i łatwiej. Dzięki Metodzie Feldenkraisa i zawartych w tym zestawie lekcjom to co niemożliwe staje się możliwe, łatwe i eleganckie.


UWAGA: TEN JAK I WSZYSTKIE INNE ZESTAWY SŁUŻĄ DO PRACY WŁASNEJ. NIE ZEZWALAM NA ICH ROZPOWSZECHNIANIE, UDOSTĘPNIANIE. ZAPOZNANIE SIĘ Z TYM MATERIAŁEM NIE UPOWAŻNIA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ Z METODY FELDENKRAISA.
[+/–]

GŁOWA I OCZY
ZESTAW LEKCJI RUCHOWYCH EDUKACJI SOMATYCZNEJ METODĄ FELDENKRAISA
(cena 230 zł + 15 zł przesyłka)
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Lekcje zawarte w tym zestawie dotyczą oczu, żuchwy, twarzy, ruchomości głowy i całego kręgosłupa. Oraz jak zawsze w Metodzie Feldenkraisa człowieka jako całości. To bardzo delikatne, subtelne, minimalistyczne lekcje, często angażujące wyobraźnię. Lekcje te mogą nas poruszyć w niespodziewany sposób i oddziaływać na inne aspekty naszego funkcjonowania.

Robiąc te lekcje należy odpoczywać tak często jak uważasz, że jest Ci to potrzebne. Zdarza się, podczas lekcji z oczami czy poruszaniu szyją pojawią się nudności, zawroty głowy. Należy wtedy robić mniej, odpoczywać więcej tak by nie powodować tych doznań. I jak zawsze jeśli masz wątpliwości skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub nauczycielem Metody Feldenkraisa.

Należy wiedzieć, że lekcje te nie są środkiem leczniczym i nie powinny być jako takie traktowane. Zawierają ćwiczenia - lekcje których istotą jest podejście edukacyjne a ich celem jest zwiększenie świadomości i poprawa funkcji.

Na ten zestaw składają się dwie płyty. Pierwsza zawierająca 12 około godzinnych lekcji. To lekcje dotyczące ruchomości kręgosłupa i głowy w odniesieniu do kręgosłupa.

Druga zawiera 17 lekcji o różnorodnej długości ale zwykle bliżej 30 minut, na której znajdziemy lekcje dotyczące ruchu oczu, mięśni twarzy, żuchwy także w odniesieniu do innych części ciała.

Dużo tu lekcji zawierających więcej elementów wyobraźni.


UWAGA: TEN JAK I WSZYSTKIE INNE ZESTAWY SŁUŻĄ DO PRACY WŁASNEJ. NIE ZEZWALAM NA ICH ROZPOWSZECHNIANIE, UDOSTĘPNIANIE. ZAPOZNANIE SIĘ Z TYM MATERIAŁEM NIE UPOWAŻNIA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ Z METODY FELDENKRAISA.
[+/–]

ZESTAW EWOLUCJA
(R)EWOLUCJA W RUCHU
ZESTAW LEKCJI RUCHOWYCH EDUKACJI SOMATYCZNEJ METODĄ FELDENKRAISA
(cena 890 zł + 15 zł przesyłka) ILOŚĆ ZESTAWÓW OGRANICZONA
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Gdy leżymy swobodnie na podłodze, pozwalamy na pulsowanie w komórkach naszego ciała. Gdy przeciągamy się o poranku, wyciągając ręce i nogi dalej i dalej przejawiamy coś co w nauce o ruchu określa się jako promieniowanie odśrodkowe charakterystyczne dla pierwotnych form życia wysuwających swoje wypustki, pozbawione jeszcze szkieletu, by choć trochę ogarnąć swoje najbliższe otoczenie. Gdy dziecko unosi głowę leżąc na brzuchu, czy też gdy stojąc na czworakach sięgamy głową czy też ogonem dalej w przód lub tył dajemy wyraz czemuś co wykorzystują w ruchu bezkręgowce poprzez zgięcie i wyprost ciała jak dżdżownice i tym podobne. Gdy płyniemy stylem motylkowym zwanym też delfinem lub, gdy w tańcu poruszamy kręgosłupem na boki jak trzcina poruszana podmuchem wiatru ujawnia się w nas sposób poruszania charakterystyczny dla ryb. Gdy siadamy w kucki i odbijamy się stopami by podskoczyć do przodu i wylądować na rękach i znów w kucki to, odzwierciedlamy tym ruchem etap płazów (również w naszym rozwoju ruchowym). Gdy czołgamy się po podłodze są w nas gady z naprzemiennym już ruchem kończyn górnych i dolnych. Gdy jedziemy autobusem i trzymamy się poręczy, wykorzystujemy cały łańcuch mięśniowy i szkieletowy wyćwiczony do perfekcji przez miliony lat przez naczelne, dla których domem był las.

Gdy spędzamy 8-10 godzin dziennie przy biurku, kto wie, być może zapoczątkowujemy proces odwrotny albo nadajemy ewolucji zupełnie nowy, nie znany nam jeszcze kierunek.

Nie ma znaczenia, że naszym domem przestał już dawno być ocean, las, czy sawanna. Ślady sposobów lokomocji naszych przodków są w nas widoczne na co dzień.

Ten zestaw zawiera lekcje, które prowadzą nas poprzez różne etapy ewolucji świata zwierząt i ich różnorodne sposoby lokomocji. Przyglądać się będziemy śladom tych różnorodnych wzorców ruchu, wynikających z różnych schematów budowy ciała. Jedne i drugie ewoluowały obok siebie, wzajemnie na siebie wpływając. Te ślady pozostały w nas, w naszej motoryce, w naszym potencjale ruchowym do dziś. Część z nich wykorzystujemy, zwykle nieświadomie, wiele z nich jest częścią naszego rozwoju ruchowego we wczesnym okresie życia a ominięcie niektórych z nich może wpływać na naszą późniejszą ruchową aktywność. Część lekcji to też powrót do etapów naszego motorycznego rozwoju. Układ nerwowy człowieka ewoluuje i dojrzewa poprzez doświadczanie w sobie różnorodnych wzorców ruchowych. Poprzez ten zestaw mamy okazję doświadczyć ich być może po raz pierwszy świadomie, rozwinąć nasz potencjał ruchowy i wzbogacić naszą motorykę w sposób być może niedostępny przez pracę innymi metodami.

Na ten zestaw składa się 10 płyt. Każda jest zapisem oddzielnego warsztatu. Do lekcji będących zapisem niektórych warsztatów dodałem lekcje z innych, które uzupełniają materiał. Stąd też może wynikać różnica w jakości nagrań, były nagrywane w różnych warunkach i różnym sprzętem.


UWAGA:
1. POLECAM ROBIENIE TEGO ZESTAWU OSOBOM, KTÓRE MAJĄ WCZEŚNIEJSZE DOŚWIADCZENIE W METODZIE FELDENKRAISA. TEN ZESTAW W SWOICH DALSZYCH ETAPACH ZAWIERA RUCHOWO BARDZO WYMAGAJĄCE LEKCJE. DO ICH WYKONYWANIA NALEŻY PODEJŚĆ BARDZO OSTROŻNIE. JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚCI DZWOŃ DO AKADEMII ŚWIADOMEGO RUCHU I MOŻEMY POROZMAWIAĆ CZY TEN ZESTAW JEST DLA CIEBIE WŁAŚCIWYM.
2. TEN JAK I WSZYSTKIE INNE ZESTAWY SŁUŻĄ DO PRACY WŁASNEJ. NIE ZEZWALAM NA ICH ROZPOWSZECHNIANIE, UDOSTĘPNIANIE. ZAPOZNANIE SIĘ Z TYM MATERIAŁEM NIE UPOWAŻNIA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ Z METODY FELDENKRAISA.
[+/–]

ZESTAW ZIELONY • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
(cena 130 zł/kup zestaw zielony i czerwony razem za 200 zł + 15 zł przesyłka)
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Inspiracją do lekcji tego zestawu były niektóre pozycje jogi. Zestaw "zielony" zmierza do czegoś co pięknie brzmi mianowicie do... Krainy Wiecznej Szczęśliwości. Oczywiście nie musimy tam dotrzeć. Sama podróż jest ważniejsza często niż punkt docelowy. Jak mawia moja nauczycielka: "nie po to idziesz na koncert by usłyszeć ostatni jego takt, lecz by cieszyć się każdym od początku". To podróż w nieznane obszary naszego ciała, ruchu, świadomości. Pełna zaskakujących miejsc, w których często czujemy się zagubieni, by znów odnaleźć właściwą drogę. Podróż, która wzbogaca i pozwala żyć bardziej świadomie.
To podróż w poszukiwaniu tego by... "to co niemożliwe stało się możliwe, możliwe stało się łatwe a to co łatwe stało się eleganckie". 14 lekcji, które tworzą ten zestaw, są powiązane tematycznie, choć każda z nich jest niezależną całością. Zastanawiając się co jest potrzebne do osiągnięcia komfortu w tej pozycji, to dojść można do wniosku, że: otwarcie biodra, wydłużenie boku, równowaga, umiejętność wyprostowania nogi .... to niektóre elementy składowe tej pozycji. "Zielone" lekcje tym właśnie elementom są poświęcone. Choć jak zwykle w Metodzie Feldenkraisa nie tylko o te, czysto "fizyczne" elementy chodzi. Otwierając biodra może także otwieramy nasz umysł, wydłużając nogi być może, sięgamy dalej naszym umysłem, ucząc się równowagi ciała, może również uczymy się równowagi umysłu. Spróbuj i przekonaj się sam/a. Kontynuacją tego zestawu są lekcje z zestawu "czerwonego".
[+/–]

ZESTAW CZERWONY • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
(cena 110 zł/kup zestaw zielony i czerwony razem za 200 zł + 15 zł przesyłka)
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

To zestaw 12 lekcji, do których inspiracją tak jak i w przypadku "zielonego" zestawu były różne pozycje jogi. Zestaw "czerwony" to kolejny etap, ruchowo jest kontynuacją zestawu "zielonego". Każda z lekcji jest niezależną całością, a zebrane razem i robione po kolei, odkrywają kawałek po kawałku, elementy złożonej całości. Większość lekcji w tym zestawie zaliczyć można do lekcji zaawansowanych, zachęcam więc (choć nie jest to konieczne), by wcześniej zrobić lekcje z innych zestawów. Tutaj eksperymentujemy z elementami takich pozycji jak żółw, ubhaya-padangusthasana tittibhasana, czy może też być przygotowaniem do cacorasana.
Mam nadzieję i taka też częściowo była moja intencja, że osoby ćwiczące jogę odkryją w tych lekcjach sporo inspiracji do tego jak pracować z tymi pozycjami oraz, że lekcje te pozwolą na łatwiejsze dojście do tych pozycji. Oczywiście nie trzeba ćwiczyć jogi by robić te lekcje. To ćwiczenia dla każdego, kto pragnie rozwijać się ruchowo, poruszać się sprawniej, lżej i zdrowiej. Oczywiście warto wracać do tych lekcji wielokrotnie, gdyż za każdym razem odkrywamy coś nowego. Zapraszam Cię zatem do podróży, z której powrócisz wzbogacony/a o nowe doświadczenia ciała i ruchu, które pozwolą Ci żyć bardziej świadomie.
[+/–]

WPROWADZENIE do Metody Feldenkraisa
(cena 250 zł + 15 zł przesyłka)
 • Kup razem z zestawami ZDROWE PLECY CZĘŚĆ PIERWSZA I DRUGA i zapłać 600 zł (oszczędzasz 120 zł)
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Ten zestaw składający się z 27 lekcji jest według mnie dobrym wprowadzeniem do Metody Feldenenkraisa. Oczywiście można by wybrać zestaw innych lekcji, które były by równie dobrym wprowadzeniem do Metody. Ten zestaw to, z jednej strony ogromna dawka ruchu. Ruchu nowatorskiego, ruchu transformującego, ruchu otwierającego przed nami nowe horyzonty myślenia o sobie, o ruchu, o ciele, o umyśle i o ich jedności, o doświadczaniu siebie, o postrzeganiu siebie, o uczeniu się. Wraz z nowym rozumieniem ruchu pojawia się nowe postrzeganie, nowe odczuwanie a wraz z nimi nowa jakość działania.
Z drugiej strony na ten zestaw lekcji można spojrzeć w pewnym sensie jako na alfabet, którego opanowanie sprawi, że łatwiej będzie nam się poruszać po lekcjach ruchowo bardziej wymagających, a tym samym będziemy mogli odnieść z ich zrobienia większą korzyść. Zatem, jeśli myślisz o tym by zrobić również lekcje z pozostałych zestawów a stawiasz dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie, to zachęcam do zaczęcia od tego właśnie zestawu.
Lekcje tego zestawu prowadzą nas przez różnorodne pozycje i ruchy. Główny nacisk jednak postawiony jest na ruchy tułowia w różnorodnych płaszczyznach.
Zestaw "Wprowadzenie do metody" zawiera częściowo lekcje, które wcześniej ukazały się w zestawach "Plecy" i "Klatka i oddech", chociaż wszystkie lekcje są nagrane ponownie, inaczej.


płyta 1
 1. przybliżanie kolana i łokcia leżąc na plecach 60 min
 2. zgięcie w bok z pochylaniem kolan 60 min
 3. sięganie ręką do sufitu 64 min
 4. sięganie ręką w tył, leżąc na boku 65 min
 5. unoszenie głowy leżąc na brzuchu 48 min
 6. wtaczanie głowy na ramię 40 min
 7. sięganie ręką do sufitu, przekątne 62 min
 8. zegar pod miednicą 54 min
 9. zgięcie w bok leżąc na plecach i brzuchu 36 min

płyta 2
 1. zegar pod klatką piersiową 62 min
 2. zgięcie w bok leżąc na boku 62 min
 3. różnicowanie barku i biodra na boku 61 min
 4. rozprężanie klatki na wdechu 59 min
 5. kolano ciągnie rękę leżąc na plecach 58 min
 6. obracanie bioder leżąc na brzuchu 53 min
 7. skręt z kręgosłupa leżąc na boku 69 min
 8. huśtawka oddechowa 48 min
 9. zgięcie w bok z obrotem 69 min
 10. skręt na boku, łokcie do kolana przy podłodze 60 min

płyta 3
 1. unoszenie ręki i nogi leżąc na brzuchu 69 min
 2. na boku 60 min
 3. obracanie na bok, ręce splecione pod głową 64 min
 4. rolowanie - wariacje 64 min
 5. objęcie głowy ze skrętem, jedna strona 53 min
 6. skręt w lewo siedząc 52 min
 7. wyprost ze skrętem, leżąc na brzuchu 69 min
 8. skręt siedząc bokiem 69 min
[+/–]

NA OKRĄGŁO - ZDROWE PLECY CZĘŚĆ PIERWSZA
CZYLI O ZGIĘCIU KRĘGOSŁUPA PRAWIE WSZYSTKO
cena 240 zł + 15 zł przesyłka
 • Kup razem z zestawem ZDROWE PLECY CZĘŚĆ DRUGA i zapłać za oba zestawy 400 zł (oszczędzasz 70 zł)
 • Kup oba zestawy wraz z zestawem WPROWADZENIE DO METODY i zaoszczędzisz kolejne 50 zł czyli zestawy WPROWADZENIE, ZDROWE PLECY CZĘŚĆ PIERWSZA I DRUGA ZA 600 ZŁ
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Ten zestaw składa się z 24 lekcji. Zgięcie do przodu jest jednym z podstawowych ruchów kręgosłupa. Czy to przy zawiązywaniu butów, czy to przy sięganiu po coś leżącego na podłodze, czy to przy robieniu fikołka, oraz przy nieskończonej liczbie różnych czynności życia codziennego, ten ruch jest nieodzowny. Na prawidłowe wykonanie zgięcia w przód składa się koordynacja wielu mięśni, ruchomość wielu stawów kręgosłupa, klatki piersiowej i bioder. W tych lekcjach przyglądamy się temu tematowi ruchowemu z wielu punktów widzenia jak również leżenia czy siedzenia.
Jest jeszcze inny aspekt pracy z tym ruchem (dotyczy to tak samo wielu innych ruchów). Mianowicie umiejętność optymalnego zginania kręgosłupa w przód często ułatwia także . ruch przeciwny czyli w tym przypadku wyprost. Brzmi trochę jak paradoks, ale w wielu przypadkach się sprawdza. Usprawnienie zgięcia w przód ułatwi również wyprost.
Pracując z tymi lekcjami odkrywamy niesłychane bogactwo ruchów, które składają na coś co ogólnie można określić jako zgięcie w przód.
Ale ruch jest tutaj także tłem do odkrywania i poznawania siebie, budowania coraz bardziej precyzyjnego obrazu siebie, zwiększenia umiejętności obserwowania siebie i drogą do zwiększenia świadomości siebie.
Mam nadzieję, że ćwicząc lekcje tego zestawu odkryjecie Państwo nie tylko to, jak poruszać się sprawniej ale także jak żyć bardziej świadomie i dokonywać bardziej satysfakcjonujących wyborów.

Na koniec uwaga. Ruch zgięcia w przód przy niektórych schorzeniach, (głównie kręgosłupa) może być nie wskazany. Choć w Metodzie Feldenkraisa, niezależnie od ruchu poruszamy się w zakresie komfortu i bezpieczeństwa to, jeśli masz wątpliwości czy ten ruch jest dla Ciebie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.


płyta 1
 1. unoszenie głowy, kolano do łokcia 62 min
 2. zegar pod klatką 64 min
 3. zgięcie pleców 62 min
 4. pochylanie rąk w bok część I 60 min
 5. kolano ciągnie rękę 58 min
 6. kołysanie pleców trzymając stopę 68 min
 7. pochylanie rąk w bok część II 69 min
 8. kolano do łokcia ze skrętem część I 62 min

płyta 2
 1. koła łokciami 54 min
 2. kolano do łokcia ze skrętem część II 60 min
 3. brzuszki biodra, wkładanie nogi na bark 61 min
 4. rolowanie kuli 47 min
 5. obracanie trzymając kolana część I 70 min
 6. machanie nogami za siebie 63 min
 7. obracanie trzymając kolana część II 67 min
 8. łapanie much 65 min

płyta 3
 1. obracanie z kolanami przy brzuchu 63 min
 2. sfinks ręce w dół i w bok 66 min
 3. trzymanie stopy i unoszenie głowy 69 min
 4. przygotowanie do przewrotu judo część I 63 min
 5. zgięcie w przód, ręce za kolanem 66 min
 6. przewrót w tył 50 min
 7. rolowanie z boku na plecy 63 min
 8. przygotowanie do przewrotu judo część II 65 min
[+/–]

WIELKIE OTWARCIE - ZDROWE PLECY CZĘŚĆ DRUGA
CZYLI O WYPROŚCIE KRĘGOSŁUPA PRAWIE WSZYSTKO
cena 230 zł + 15 zł przesyłka
 • Kup razem z zestawem ZDROWE PLECY CZĘŚĆ PIERWSZA i zapłać za oba zestawy 400 zł (oszczędzasz 70 zł)
 • Kup oba zestawy wraz z zestawem WPROWADZENIE DO METODY i zaoszczędzisz kolejne 50 zł czyli zestawy WPROWADZENIE, ZDROWE PLECY CZĘŚĆ PIERWSZA I DRUGA ZA 600 ZŁ
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Ten zestaw 23 lekcji jest - ruchowo - głównie poświęcony ruchowi wyprostu, albo jak kto woli otwierania przodu ciała. Wiele lekcji z tego zestawu jest dość wymagająca ruchowo i jeśli jest to Twoje pierwsze podejście do Metody Feldenkraisa to zachęcam by zacząć od zestawu "Wprowadzenie do Metody Feldenkraisa". W tym zestawie jest także kilka cykli lekcji. Każdy z nich składa się z dwóch do trzech lekcji i robiąc te lekcje ważne by zaczynać od początku. Tematycznie oczywiście cały zestaw jest ze sobą powiązany. Większość lekcji tu zawartych jest poświęcona wyprostowi pleców, kręgosłupa, stawów biodrowych oraz otwarciu barków. Dla wielu osób to może być dość duża dawka wyprostu. Dlatego też należy do tych lekcji podchodzić szczególnie ostrożnie. Dla niektórych dobrym pomysłem może być przeplatanie tych lekcji wyprostnych z lekcjami o poświęconych zgięciu z kolejnego zestawu.
Łatwo było by pomyśleć, że chcąc np. "wyprostować" swoją sylwetkę (co, wiem z doświadczenia, jest zamierzeniem wielu osób), należy zrobić lekcje z tego zestawu. Bo przecież to jest materiał poświęcony właśnie wyprostowi. Prawda. Ale tylko częściowa. Często, by nauczyć się wyprostu, szczególnie jeśli czujemy / wiemy, że jesteśmy np. zbytnio zgarbieni lub pochyleni do przodu, warto zacząć od nauki ruchu przeciwnego czyli zgięcia. Może brzmieć nieprawdopodobnie ale tak właśnie jest. Często zaakcentowanie swojego wzorca wyjściowego (jeśli np. jest nim zgięcie w przód to właśnie zgięcia), poznanie go i oswojenie, pozwoli na łatwiejsze odkrycie wzorca przeciwnego.
To oczywiście jest bardzo indywidualna kwestia i każdy korzystający z tych nagrań musi być w pewnym sensie własnym eksperymentatorem i badaczem samego siebie.

Na koniec uwaga. Ruch zgięcia w tył - wykonany w nadmiarze - przy niektórych schorzeniach (głównie kręgosłupa) może być nie wskazany. Choć w Metodzie Feldenkraisa, niezależnie od ruchu poruszamy się w zakresie komfortu i bezpieczeństwa to, jeśli masz wątpliwości czy ten ruch jest dla Ciebie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.


płyta 1
 1. unoszenie rąk i nóg leżąc na brzuchu 61 min
 2. unoszenie ręki a ruchy pleców 64 min
 3. odpychanie ręką 56 min
 4. głowa pod mostkiem część I 59 min
 5. unoszenie łokci ze skrętem leżąc na brzuchu 53 min
 6. głowa pod mostkiem część II 67 min
 7. kulka wewnątrz klatki 69 min
 8. głowa pod mostkiem część III 63 min

płyta 2
 1. sięganie ręką do tyłu 58 min
 2. sięganie ręką między łopatki 71 min
 3. skrzydła 59 min
 4. biodra do przodu 71 min
 5. ręce z tyłu część I 70 min
 6. ręce z tyłu część II 68 min
 7. ręce z tyłu część III 74 min

płyta 3
 1. skręt na brzuchu jedna strona 63 min
 2. patrzenie na pięty 68 min
 3. giętka klatka część I 70 min
 4. giętka klatka część II 72 min
 5. do siadu przez zamach nóg 62 min
 6. podwijanie stopy pod siebie część I 63 min
 7. podwijanie stopy pod siebie część II 56 min
 8. podwijanie stopy pod siebie część III (dogrywka) 25 min
[+/–]

POZNAJ SWOJE BIODRA • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
cena 180 zł + 15 zł przesyłka
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Ten zestaw 18 lekcji poświęcony jest miednicy. To szczególny obszar w naszym ciele. Miednica jest fundamentem kręgosłupa, który poprzez kość krzyżową osadzony jest ciasno pomiędzy dwiema połówkami kości obręczy miednicy. Każdy ruch miednicy wpływa na ustawienie kręgosłupa. Zatem jeśli chcemy mieć kontrolę nad ustawieniem kręgosłupa w przestrzeni musimy mieć świadomość i kontrolę obszaru miednicy. Ponadto tutaj przyczepiają się najsilniejsze mięśnie w ciele. Silne mięśnie pośladków, ud, pleców i brzucha, które generują w nas największą siłę. Oswojenie tego rejonu pozwala nam wykorzystać go dużo efektywniej w ruchu. Efektywniej to znaczy z mniejszym wysiłkiem i większą wydajnością. Więcej o tym aspekcie miednicy dla naszej motoryki można przeczytać w wywiadzie z Moshe Feldenkraisem dotyczącym sztuk walki zamieszczonym na stronie. Kolejny aspekt to to, że miednica jest rejonem związanym z naszą seksualnością. Uwolnienie zbędnych napięć mięśniowych w tym rejonie może sprawić, że łatwiej będzie funkcjonować również w tej sferze. Mięśnie krocza, mięśnie dna miednicy, mięśnie ud, często są napięte niepotrzebnie. To napięcie może być wynikiem np. przekonań związanych z tym rejonem ciała, przekonań, które często pozostają nieuświadomione a stale wpływają na to jak funkcjonujemy na co dzień. Pozbycie się tych napięć uwalnia swobodny przepływ energii w tym rejonie. Pojęcie energii jest rozumiane na bardzo wiele sposobów. Mówiąc o swobodnym przepływie mam na myśli niezahamowane przepływanie poprzez szkielet sił generowanych w trakcie ruchu w wyniku zarówno kontaktu stóp z podłożem, jak i w wyniku podążania w ruchu spontanicznie za intencją, zamiarem, chęcią.

Miednica jest stacją pośrednią między stopami a górą ciała. Jeśli oczami widzę, czy uszami słyszę, coś co mnie przyciąga, pociąga, zachęca, lub też w drugą stronę odrzuca, zniechęca i chcę podążyć w tym kierunku swobodnie, spontanicznie, bez zahamowań, to stopy nie zaprowadzą mnie tam jeśli w miednicy, biodrach, będzie zaciągnięty na stałe "hamulec ręczny" uniemożliwiający wypełnienie tego zamiaru bez oporu. (Zresztą ten "hamulec" może być umiejscowiony w dowolnej części ciała i umysłu).
Te lekcje pomagają nam uświadomić sobie oraz pozbyć się wielu napięć mięśniowych w tym rejonie. I mam nadzieję z tą nową świadomością i umiejętnością łatwiej będzie realizować w życiu to co zamierzymy, czerpiąc jednocześnie większą przyjemność i satysfakcję z tego w co się angażujemy.

Zestaw podzielony jest na dwie części.

Część / płyta pierwsza to bardzo delikatne lekcje, w których przyglądamy się subtelnościom ruchowym, drobnym niuansom, precyzyjnie szukając ruchu w zamierzonym kierunku. Dla wielu osób takie bardzo delikatne lekcje mogą być męczące, trudne do przebrnięcia przez nie. Często z tego powodu, że mamy trudność z tak długim skupieniem uwagi na sobie, często mając też przekonanie, że więcej to lepiej, zatem gdy słyszymy z nagrania by ciągle robić mniej to, nie dajemy temu wiary i tracimy cierpliwość.
Zachęcam jednak do cierpliwości, gdyś warto wytrwać w tej przestrzeni minimalistycznej. Z tej przestrzeni wyłania się często nowe doświadczenie i niespotykana wcześniej swoboda ruchu i nowa jakość działania.

Druga część to w większości bardziej obszerne ruchy, często przestrzenne, dynamiczne, ruchowo bardziej wymagające (wyjątkiem mogą być lekcje "siad po turecku część I" oraz "przekątne", które są w pewnym sensie przygotowaniem do kolejnych lekcji). Tutaj więcej uwagi poświęcamy globalnemu ruchowi a mniej niuansom i subtelnościom ruchu, które były istotą lekcji z pierwszej części. Ale zachęcam do tego, by mając tę umiejętność zwracania uwagi na szczegóły, uzyskaną w lekcjach z części pierwszej przyglądać się również najdrobniejszym detalom nawet, gdy angażujemy się w obszerny ruch. Daje to nową świadomość oraz jakość ruchu, którą odczujemy w życiu codziennym.

Oczywiście nie ma konieczności kończenia pierwszej płyty przed zabraniem się za lekcje z drugiej. Można je wykonywać naprzemiennie pamiętając, że druga płyta zawiera lekcje ruchowo bardziej wymagające.


płyta 1
 1. koła miednicą 58.30
 2. wydłużanie guzów kulszowych 63.00
 3. przenoszenie bioder w bok 46.00
 4. ruch uda i miednicy w przeciwnych kierunkach część I 59.00
 5. ruch uda i miednicy w przeciwnych kierunkach część II 61.00
 6. kołyska miednicą - wariacje 61.00
 7. zegar pod miednicą 53.00
 8. kołyska miednicą i przenoszenie ruchu przez kręgosłup 63.00
 9. wiosłowanie biodrami 53.00

płyta 2
 1. siad po turecku część I 63.00
 2. siad po turecku część II 66.00
 3. siad po turecku dogrywka 12.00
 4. nowe biodra 61.00
 5. przekątne 64.00
 6. do siadu z nogami skrzyżowanymi 63.00
 7. wkładanie nogi na bark 46.00
 8. cztery punkty podporu 63.00
 9. machanie nogami na boki w siadzie 61.00
[+/–]

KRÓTKIE LEKCJE RUCHOWE • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

(cena 160 zł + 15 zł przesyłka)

Wychodząc naprzeciw wymogom dzisiejszych czasów, życia pędzącego szybciej niż kiedykolwiek dotychczas, cechującego się notorycznym brakiem czasu, proponuję zestaw krótkich lekcji. Dla tych, którzy nie mają go na tyle, by ze spokojnym umysłem móc położyć się na podłodze na godzinę, lekcje krótkie mogą być dobrą alternatywą. Zestaw tych lekcji nagrany został głównie z myślą właśnie o osobach, które mogą poświęcić na ćwiczenie nie więcej niż 15 - 20 minut dziennie. Ale także dla osób, które np. pracują z innymi np. fizjoterapeutów, instruktorów fitnessu czy innych form pracy z ruchem, którzy chcieli by włączyć do swojej praktyki ten rodzaj pracy nad ciałem i umysłem, rozwojem potencjału człowieka oraz rozwojem świadomości i szukają inspiracji do wzbogacenia swojego warsztatu pracy. Ten zestaw składa się z bardzo różnorodnych lekcji. Od bardzo delikatnych, minimalistycznych ruchów do ruchów obszernych dynamicznych często dość wymagających. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a krótki format tych lekcji sprawi, że łatwiej będzie znaleźć czas na ten rodzaj pracy dla poprawy swojego samopoczucia i zdrowia, oraz zdolności nabywania nowych umiejętności.

płyta 1
 1. kołyska miednicą, 15 min
 2. zegar pod miednicą, 15 min
 3. sięganie ręką do sufitu, 18 min
 4. zgięcie boczne leżąc na boku, 23 min
 5. obracanie bioder leżąc na brzuchu, 13 min
 6. sięganie ręką do sufitu, przekątne, 19 min
 7. różnicowanie biodra i barku leżąc na boku, 28 min
 8. unoszenie bioder po łańcuszku, 18 min
 9. kolano do łokcia, 16 min
 10. gąsienica, 14 min
 11. czworaki z oczami, 17 min
 12. obracanie bioder i patrzenie na rękę, 23 min
 13. zgięcie w bok leżąc na plecach, 20 min
 14. wyprost leżąc na brzuchu, 18 min
 15. siad boczny, 20 min
 16. zgięcie w bok leżąc na brzuchu z obracaniem bioder, 17 min
 17. przekładanie stóp trzymając je rękami, 16 min
 18. pociąganie ręki kolanem i odchylanie głowy, 18 min
 19. zgięcie w bok na czworakach, 21 min
 20. rolowanie trzymając kolana, 19 min
 21. podciąganie kolana z obracaniem bioder, 23 min
 22. wypychanie łokci i rolowanie głowy leżąc na brzuchu, 17 min
 23. przesuwanie bioder19 min
 24. rolowanie pięści, 12 min
 25. przybliżanie kolana i łokcia leżąc na brzuchu, 14 min
 26. skręt leżąc na plecach, 21 min
 27. minimalne unoszenie leżąc na brzuchu, 16 min
 28. rozprężanie klatki i brzucha, 18 min

płyta 2
 1. skręt w siadzie bocznym, 25 min
 2. pociąganie rąk kolanami do siadu, 23 min
 3. zmiana siadu bocznego, 14 min
 4. sfinks, 17 min
 5. rolowanie przez przybliżanie kolana i łokcia, 22 min
 6. do siadu bocznego z czworaków, 16 min
 7. oczy siedząc, 10 min
 8. czworaki i równowaga, 28 min
 9. skręt leżąc na boku, 22 min
 10. giętkie kolana, 21 min
 11. patrzenie na rękę, 10 min
 12. ręce pod plecami z obrotem bioder, 20 min
 13. otwieranie buzi, 10 min
 14. broda na boki 1, 14 min
 15. broda na boki 2, 7 min
 16. koła brodą, 11 min
 17. ruch barkami siedząc, 21 min
 18. wałek pod kręgosłupem, 13 min
 19. wałek pod jedną stroną, 9 min
 20. obracanie głowy, 18 min
 21. sięganie ręką do drugiej ręki, 23 min
 22. siad po turecku, 20 min
 23. opadanie, 14 min
 24. z siadu po turecku do stania, 21 min
 25. cztery punkty podporu, 16 min
 26. oddalanie ręki i stopy na plecach, 18 min
 27. leniwe siadanie, 20 min
 28. koła nosem, 14 min
 29. koła jedną stroną twarzy, 10 min
 30. marionetka, 15 min
[+/–]

17 KRÓTKICH LEKCJI SIEDZĄCYCH
"Jak siedzieć zdrowo i wygodnie"
Te lekcje są umieszczone na stałe na stronie internetowej w zakładce "lekcje online". Można je odsłuchiwać ze strony. Nie są już dostępne w sprzedaży.

Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Siedzący tryb życia, czy tego chcemy czy nie jest udziałem większości z nas. Wiele godzin dziennie spędzamy, siedząc - w pracy, szkole, za kierownicą. Gdy dodamy do tego jeszcze małą ilość ruchu dziennie to otrzymujemy receptę na pogarszający się stan zdrowia kręgosłupa.
Ćwiczenia tu zaprezentowane sprawią, że odkryjesz, jak siedzieć wygodniej, zdrowiej, z mniejszym obciążeniem stawów i mięśni. Jednocześnie poprawisz koordynację, postawę, komfort siedzenia oraz zredukujesz skutki stresu. Rozwiniesz świadomość siebie i swojego ciała, polepszysz swoje samopoczucie. Słuchając instrukcji podążasz za własną interpretacją słów prowadzącego. Odkrywasz swoje nawyki i przyzwyczajenia ruchowe i uczysz się nowych lepszych sposobów poruszania się. Ćwiczenia te można robić w domu, w przerwie w pracy lub też jako element ćwiczeń śródlekcyjnych w szkole. Poprawią nie tylko postawę ciała ale również mogą zwiększyć efektywność uczenia. Jednocześnie krótki czas trwania (średnio około 15 minut) sprawia, że w dzisiejszych zabieganych czasach łatwiej znaleźć na takie ćwiczenia czas.
Spróbuj i odkryj jak łatwo jest siedzieć wygodnie, lekko, przyjemnie i zdrowo.
[+/–]

WIZUALIZACJE (CD, cena 30 zł)
Płyta zawiera materiał audio w formacie mp3

Żyjemy i działamy zgodnie z nasza mapą świata, której częścią jest mapa naszego ciała. To, jak postrzegamy siebie określa, jak funkcjonujemy, jaką ścieżką kroczymy i jakich wyborów dokonujemy. Czy można zmienić sposób postrzegania naszego ciała? Oczywiście i jest na to wiele sposobów. Każdy proces rozwoju - czy to podjęty świadomie czy też wywołany okolicznościami może doprowadzić do zmiany wizerunku siebie.
Te ćwiczenia są zaproszeniem do podróży po swoim ciele. W tym zestawie znajdziesz 9 krótkich ćwiczeń - wizualizacji, które pozwolą Ci odkryć swoje ciało a tym samym i siebie w nowy, inny sposób. Kilka z nich zawiera elemeny bardzo delikatnego ruchu, który sprzyja odkryciu pewnych relacji części ciała względem siebie. Ale zasadniczo całą pracę wykonujesz w umyśle swojego ciała. W wygodnej leżącej pozycji wsłuchujesz się w instrukcje i podążasz z nimi w podróż. Mam nadzieję, że powrócisz z niej wzbogacony o nowe doświadczenia, które pozwolą Ci żyć bardziej świadomie.
[+/–]

ZDROWY KRĘGOSŁUP • TYLKO W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
(książka z ćwiczeniami oraz płyta z lekcjami ruchowymi audio w formacie mp3.
Cena 50 zł + 15 zł przesyłka)


Ta krótka książeczka została napisana z myślą o Twoich plecach, kręgosłupie i Twoim zdrowiu. Statystycznie Polak spędza około 2 minuty dziennie na aktywnym wypoczynku. Czyli takim, który wynika ze świadomej decyzji. Ten program ma na celu pokazać Ci jak w łatwy, bezpieczny i mam nadzieję przyjemny sposób możesz zadbać o swój kręgosłup a tym samym o lepsze samopoczucie i zdrowie.

Treść książeczki jest ta sama co do tej pory, natomiast do niej dołączona jest płyta z materiałem audio w formacie mp3 z 17 lekcjami ruchowymi. Te lekcje zostały specjalnie nagrane do tego zestawu. Mimo iż niektóre z nich - są patrząc na tytuły - tymi samymi lekcjami co niektóre lekcje zawarte w zestawie "Krótkie lekcje". Do książeczki dołączyłem spis treści lekcji oraz instrukcję obsługi lekcji ruchowych.

Nikt nie kwestionuje dzisiaj już celowości dbania o higienę jamy ustnej, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to takie oczywiste. Mam nadzieję, że wkrótce nadejdą czasy, gdy podobne nastawienie będzie do dbania o swój kręgosłup, dietę, ruch i inne aspekty naszego zdrowia. Kolejnym powodem, dla którego powstała ta książka są niepokojące dane, które mówią, że około 85 % dorosłych w jakimś momencie życia cierpi na dolegliwości kręgosłupa. Co gorsze do gabinetów trafiają coraz młodsi pacjenci. Dlatego też, myślę tak ważne jest, aby aktywnie i świadomie zająć się stanem swojego kręgosłupa, a najlepsza do tego droga wiedzie poprzez ćwiczenia.

Ten program składa się z kilku części. A właściwie zawiera ćwiczenia różnego rodzaju. Dużo uwagi poświęcone jest ćwiczeniom świadomości ciała, ponadto są tu ćwiczenia rozciągające, wzmaniające, stabiliujące a część z nich również można zaliczyć do ćwiczeń koordynacyjnych. Ćwiczenia te są proste i łatwe do wykonania. Zamiarem jest przedstawienie programu, który będzie można wykonywać regularnie, najlepiej codziennie (tak jak mycie zębów). Już około 15 minut ćwiczeń dziennie wykonywanych regularnie zapewni większą ruchomość, siłę, sprawi, że poruszać będziemy się łatwiej, lżej i przyjemniej. Przyczyni się również do zmniejszenia ryzyka pojawienia się dolegliwości kręgosłupa a jeśli już takie się pojawią to zwykle mijają dużo szybciej niż u osób, które nie ćwiczą. Oczywiście wykonanie wszystkich, pokazanych tu ćwiczeń zajmie więcej niż 15 minut ale też nie chodzi o to, aby codziennie ćwiczyć dokłądnie to samo. Większa ilość ćwiczeń zapewni większą różnorodność. Jednocześnie zachęcam do eksperymentowania we własnym zakresie i potraktowania tych ćwiczeń również jako źródła inspiracji do dalszych poszukiwań. Mam nadzieję, że ten program spełni Twoje oczekiwania, a regularne wykonywanie podanych tu ćwiczeń przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia. Książeczka zawiera 58 ilustrowanych i dokładnie opisanych ćwiczeń.

[+/–]

Informacja o CENACH

 • Zestaw ZIELONY i CZERWONY odpowiednio 130 i 110 zł / kup zestaw zielony i czerwony razem za 200 zł
 • UWAGA na warsztatach wszyskie zestawy płyt są tańsze o około 15%.
 • Krótkie lekcje z Metody Feldenkraisa. Cena 160 zł plus 15 zł za przesyłkę.
 • Do każdego zamówienia dolicza się koszt przesyłki 15 zł

Zamówienia proszę składać telefonicznie pod numerem 606 832 328 lub mailowo pod adresem:
jacek@metoda-feldenkraisa.pl

Zestawy wysyłam za pobraniem, czyli odbiór na poczcie lub od listonosza albo pocztą poleconą po zapłaceniu przelewem bankowym.

Dane do przelewu:
Jacek Paszkowski
Zagórna 6/8/19
00-441 Warszawa

numer konta
87 1140 2004 0000 3102 3404 7817