NOWOŚĆ! ZESTAW RĘCE
szczegóły w zakładce »»

NAJBLIŻSZY WARSZTAT
METODĄ FELDENKRAISA W WARSZAWIE

19-20 maja 2018
OCZY, GŁOWA i KRĘGOSŁUP

Na tych (w Warszawie, ostatnich przed wakacjami) warsztatach będziemy przyglądać się ustawieniu głowy względem kręgosłupa i reszty ciała. Zrobimy także lekcje poświęcone samym oczom i ich relacji z głową i kierunkiem ruchu kręgosłupa. Będzie kilka klasycznych lekcji poświęconych oczom, ruchom gałek ocznych ich koordynacji z ruchem głowy. Oczy są jednym z elementów które orientują nas w przestrzeni. Jeśli chcemy coś zobaczyć to całe ciało orientuje się i ustawia w przestrzeni, by oczy mogły dostrzec to co chcą i potrzebują. Patrzenie i widzenie to nie tylko same oczy, to także całe ciało. Poza tym to jak widzimy jest wynikiem tego jak nauczyliśmy się widzieć i postrzegać, to jak zaprogramowaliśmy nasz aparat widzenia. Od tego też zależy jak postrzegamy świat. Czy mamy na to wybór, na to jak widzimy świat?

Ten warsztat będzie dotyczył oczywiście nie tylko oczu, oczopląsu można by dostać. Będziemy odkrywać funkcjonalne połączenie ruchów głowy i oczu z całym kręgosłupem, plecami, miednicą. Jak zwykle patrzymy całościowo i początkowo różnicując różne części ciała potem integrujemy je na innym, nowym często bardziej przydatnym i zdrowym poziomie.


Więcej informacji w zakładce Warsztaty.

Zapraszam Jacek

WIOSENNY CYKL ZAJĘĆ REGULARNYCH
W WARSZAWIE OD KWIETNIA 2018
  

Niebawem kończy się nasz zimowy cykl zajęć regularnych i od kwietnia rusza kolejny 3 miesięczny cykl zajęć. Planuję tak jak do tej pory 4 grupy.

NA POWIŚLU, W PRZEDSZKOLU PRZY UL ŚNIEGOCKIEJ 4/6

WTORKI 17.45 od 3.04 do 26.06 co daje 12 zajęć, koszt 300 zł (przerwa jest na 1 maja)
WTORKI 19.00 od 3.04 do 26.06 co daje 12 zajęć, koszt 300 zł (przerwa jest na 1 maja)
ŚRODY 18.00 od 4.04 do 27.06 co daje 12 zajęć, koszt 300 zł

Uwaga! Na razie zbieram zapisy ilość miejsc będzie zależeć od tego czy i ile miejsc zwolni się w obecnych grupach.
Jeśli jesteś zainteresowana/y tymi zajęciami proszę o kontakt mailowy bądź telefoniczny. Proszę nie wpłacać zaliczki zanim nie potwierdzę że jest miejsce.

Zaliczka 100 zł na konto 87 1140 2004 0000 3102 3404 7817, w tytule wpisać, na które zajęcia rezerwuje miejsce (po wcześniejszym potwierdzeniu mailowym lub telefonicznym) reszta kwoty na pierwszych zajęciach.

W miarę dostępności miejsc jest możliwość uczestniczenia w pojedynczych zajęciach w cenie 30 zł za zajęcia ale trzeba za każdym razem potwierdzić (najlepiej sms) że jest miejsce.

Zapisy jacek@metoda-feldenkraisa.pl; tel. 606 832 328
Koce są na miejscu, ćwiczymy w wygodnym ubraniu, bez butów. Osoby które się spóźniają (o co o tej porze w stolicy nie trudno) proszę po cichu wejść na salę i dołączyć do zajęć, furtka od ulicy jest otwarta.

Uwaga! Zajęcia są nagrywane i osoby które chcą mogą dostać lekcję w formacie pliku online. Tak że jeśli nie możesz uczestniczyć w jakichś zajęciach lub chcesz je powtórzyć to możesz zrobić to samodzielnie z nagrania.
Przy wpłacie za cały cykl zajęcia nie są przenoszone na inne zajęcia i pieniądze nie są zwracane. Jeśli zachorujesz, wyjeżdżasz lub po prostu nie możesz dotrzeć na zajęcia to jeśli będzie miejsce w innej grupie to można je odrobić ale też po to są zajęcia nagrywane by można je było odrobić samodzielnie.

DO ZAJĘĆ MOŻNA DOŁĄCZAĆ W DOWOLNYM MOMENCIE TRWANIA CYKLU,
JEŚLI SĄ WOLNE MIEJSCA.

UWAGA UWAGA UWAGA DLA OSÓB Z POZA WARSZAWY LUB TYCH, KTÓRYM TA PORA LUB DZIEŃ NIE PASUJE, LUB PO PROSTU TYM, KTÓRYM BARDZIEJ ODPOWIADA PRACA SAMODZIELNA W SWOIM MIEJSCU, W TYM ROKU ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICZENIA W ZAJĘCIACH REGULARNYCH ONLINE W CENIE 200 ZŁ ZA CAŁY CYKL PO WPŁACIE KWOTY NA KONTO j.w. CO TYDZIEŃ BĘDZIESZ OTRZYMYWAĆ LEKCJĘ NA SWÓJ ADRES MAILOWY VIA GOOGLE DRIVE DO ŚCIĄGNIĘCIA NA SWÓJ KOMPUTER


W JCC NA CHMIELNEJ 9A

PIĄTKI, CENTRUM, GODZINA 14.30

Centrum ulica Chmielna 9A w budynku JCC (Jewish Community Center) wejście od podwórka. Szczegóły, zapisy Katarzyna Rabanowska k.rab@op.pl; tel. 607 584 524


Lekcje indywidualne z Metody Feldenkraisa
Integracja Funkcjonalna


Lekcje Integracji Funkcjonalnej odbywają się w gabinecie przy ul Zagórnej na warszawskim Powiślu. Dokładny adres podany będzie przy zapisach.

Metoda Feldenkraisa

Wprowadzenie

Mózg ludzki ma zdolność ciągłego tworzenia nowych lepszych, wzorców ruchowych w czasie całego życia. Obserwujemy to gdy dziecko uczy się obracać, raczkować i chodzić. Jednak z wiekiem zwykle przestajemy rozwijać nasz potencjał. Zamiast tego cały czas korzystamy z naszych starych wzorców ruchowych, nawet gdy przestały być dla nas użyteczne. z czasem, stałe powtarzanie tych ruchów może prowadzić do przeciążenia stawów i mięśni, powodować dolegliwości bólowe, wady postawy i zwyrodnienie stawów.
Podobne zasady odnoszą się także do innych aspektów ludzkiego działania jak sposoby myślenia, zachowanie w grupie, postrzeganie siebie i otaczającego nas świata i wiele innych.

Metoda Feldenkraisa opiera się na, niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie, możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój naszego potencjału. w Metodzie Feldenkraisa ruch, (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju swojego potencjału poprzez ruch.

Ze względu na to, że jest to metoda edukacyjna używamy pojęć uczeń - nauczyciel a nie pacjent - terapeuta. Nie znaczy to, że metoda nie ma właściwości terapeutycznych. Stosuje się ją w pracy z osobami, które czy to w wyniku wypadku, choroby czy bezruchu straciły możliwość satysfakcjonującego poruszania się. Dotyczy to zarówno schorzeń na podłożu neurologicznym jak i ortopedycznym. Korzyści z tej metody odniosą również osoby w pełni sprawne fizycznie, a które pragną rozwinąć swój potencjał ruchowy, poruszać się sprawniej, z mniejszym wysiłkiem czy z większą gracją. Jak sam twórca metody powtarzał : w wyniku jej stosowania "niemożliwe staje się możliwym, możliwe staje się łatwym a łatwe staje się eleganckim".

W Metodzie Feldenkraisa rozróżniamy dwa rodzaje pracy: pracę indywidualną i pracę grupową. Zajęcia grupowe nazywają się Awareness Through Movement czyli świadomość poprzez ruch a zajęcia indywidualne określa się jako Functional Integration czyli integracja funkcjonalna.
w pracy grupowej, uczestnicy prowadzeni są słownie przez specyficzne sekwencje ruchowe zwane lekcją ruchową. Lekcja taka trwa około 45-60 minut . Ruchy wykonywane są najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej i  nacisk kładzie się na to aby wykonywać je w wygodnym dla każdego zakresie. w dużym stopniu metoda ta opiera się na doświadczaniu ruchu w sobie i siebie w ruchu a każdy uczestnik do pewnego stopnia eksperymentuje z własną interpretacją słów prowadzącego. w procesie tym uczniowie uświadamiają sobie swoje nawyki i tworzą nowe możliwości ruchowe, które mogą zastąpić stare sposoby poruszania się czy działania. Tematami lekcji mogą być m.in.: ruchy z różnych okresów rozwojowych takie jak obracanie się, raczkowanie, czy wstawanie. Lekcje mogą rozwijać się wokół konkretnej funkcji jak np. postawa, chodzenie czy oddychanie. Tematem również może być doświadczanie na sobie możliwości ruchowych związanych z konkretnymi mięśniami, stawami czy całymi wzorcami ruchowymi. Często też lekcje polegają na eksperymentowaniu z wyobraźnią i percepcją subtelnych zmian zachodzących podczas ruchu. Lekcje dostępne są dla każdego, bez względu na wiek czy stopień sprawności fizycznej. Niezależnie od tego czy wyczynowo uprawia się sport czy ma się problemy z poruszaniem, w tych zajęciach każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zajęcia indywidualne opierają się na tych samych zasadach co zajęcia grupowe. Mimo iż często mają działanie lecznicze (np. usunięcie dolegliwości bólowych), w założeniach nie jest to metoda lecznicza. Jest procesem edukacyjnym, który w sesjach indywidualnych opiera się na komunikacji niewerbalnej. Dotyk i  delikatne ruchy są tu podstawą komunikacji. Skierowane są na usprawnienie funkcji, łatwości ruchu, koordynacji, zwiększenia świadomości samego/samej siebie oraz otaczającego świata.
Podczas zajęć indywidualnych nauczyciel delikatnie i w bezbolesnym zakresie porusza ciałem ucznia, prowadząc przez specyficzne sekwencje ruchowe. Uczeń w niekrępującym ruchów ubraniu leży lub siedzi na specjalnym stole a sesja trwa na ogół 45-50 minut. Celem jest stworzenie takich warunków dla ucznia aby uświadomił/a sobie swoje nawyki ruchowe oraz odkrył/a nowe możliwości poruszania się. Zajęcia indywidualne dostosowane są do konkretnych potrzeb danej osoby. Są przeznaczone zarówno dla osób, które poruszają się niezależnie jak i tych, które potrzebują pomocy w poruszaniu i np. miałyby trudności z uczestniczeniem w zajęciach grupowych.

Biografia Moshe Feldenkraisa

Moshe Feldenkrais twórca Metody Feldenkraisa urodził się w Rosji w  1904 roku . w wieku 13 lat wyemigrował do Palestyny. w młodości zajmował się wieloma sportami, był samoukiem w ju-jitsu . Pracował na budowie oraz udzielał korepetycji dzieciom z problemami w nauce. Jednocześnie uczył się w wieczorowej szkole by przygotować się do studiów na wydziale fizyki. w Paryżu zdobył doktorat z fizyki i pracował w laboratorium Joliot-Curie. w czasie swojego pobytu w Paryżu poznał Jigoro Kano twórcę judo. Uczył się od jego uczniów i był jednym z pierwszych w Europie, który zdobył czarny pas w judo. Założył pierwszy w Europie klub judo. w 1940 uciekając przed wkraczającymi wojskami niemieckimi wyjechał z Paryża. w Anglii pracował nad systemami wykrywania łodzi podwodnych, uczył żołnierzy samoobrony. w tym też czasie napisał dwie książki o  judo. Na łodziach podwodnych odnowiła się dawna kontuzja kolana, z  czasów gdy grał intensywnie w piłkę nożną. Lekarze dali mu tylko 50% szansy że operacja będzie skuteczna. Takie prawdopodobieństwo poprawy nie satysfakcjonowało go i postanowił, że sam się usprawni. Rozpoczęło to okres badań i studiów nad anatomią, fizjologią, mechaniką ruchu, psychologią, który doprowadził do powstania Metody Feldenkraisa. Po wojnie powrócił do Palestyny gdzie kontynuował pracę jako fizyk. W połowie lat 50-tych porzucił tę karierę i całkowicie poświecił się pracy z ludźmi. w latach 60-tych w Tel Avivie odbył się pierwszy trening dla nauczycieli Metody. Potem odbyły się jeszcze dwa treningi w USA w latach 70-tych , z których drugiego nie ukończył z powodu choroby. Zmarł w Izraelu w 1984 .
Moshe Feldenkrais napisał wiele książek poświęconych reedukacji ruchowej, psychologii, rozwojowi potencjału ludzkiego, teorii nauczania, i rozwojowi świadomości.
w czasie swojego życia pracował z takimi osobami jak Yehudi Menuhin, Peter Brooks i jego Theatre Bouffes du Nord. Współpracował z takimi naukowcami jak Carl Pribram czy Margaret Mead, Jego Metoda znajduje zastosowanie w tak różnorodnych dziedzinach życia jak neurologia, psychologia, rehabilitacja, sport, muzyka, edukacja i wiele innych.

[wróć na początek]

STRONA POLSKICH NAUCZYCIELI
METODY FELDENKRAISA
www.feldenkraispolska.org

Zapraszam na moją glinianą stronę
www.zgliny.blogspot.com

Zapraszam na moją glinianą stronę
Moshe Feldenkraisa - Świadomość Poprzez Ruch
Polskie wydanie najpopularniejszej książki Moshe Feldenkraisa „Świadomość Poprzez Ruch” już w sprzedaży szczegóły na http://virgobooks.pl
Zobacz krótki film o Metodzie Feldenkraisa What is Feldenkrais Method

Korzyści ze stosowania metody Feldenkraisa

 • poprawisz postawę, ruchomość i koordynację
 • polepszysz fizyczne i emocjonalne samopoczucie
 • zredukujesz stres
 • zwiększysz repertuar ruchowy i rozwiniesz swój potencjał ruchowy
 • nauczysz się poruszać z większą łatwością i elegancją
 • zwiększysz zmysłowość
 • rozwiniesz świadomość siebie, uwagę i łatwość jasnego myślenia
 • odkryjesz relacje miedzy ciałem, umysłem i emocjami
 • zmniejszysz chroniczny ból i zmęczenie
 • zdobędziesz umiejętność przezwyciężania i unikania kontuzji
 • nauczysz się jak uczyć się efektywnie i z przyjemnością
 • wytworzysz stan dobrego samopoczucia
 • zwiększysz zaufanie do siebie
 • odzyskasz dziecięcą łatwość poruszania się i spontaniczną otwartość na świat
 • poznasz i przełamiesz nawyki ruchowe, które często prowadzą do bólów mięśni i stawów
 • odkryjesz harmonię ruchu

Dodatkowo zobacz...

Zastosowania metody »
Organizacja i treningi profesjonalne »

Posłuchaj wykładu Jean Houston pt. "Feldenkrais practitioner as a social artist"  cz. 1 -> , cz. 2 -> .
Rozmowa z Agnieszka Szczepanek, studentką Metody Feldenkraisa. Audycja nadana przez Radio Kielce. 
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter'a wpisz w formularz swój adres e-mail: